Alvás és testmozgás: a két irányú kapcsolat
És miért van szükségünk mindkettőre?
A jó alvás elengedhetetlen a jó kondícióhoz. Az alvás energiát ad az eredményesebb edzéshez, valamint időt az izomzat regenerálódásához és újjáépítéséhez. Ugyanakkor a testmozgás rendkívül előnyösnek bizonyult az alvás minőségét tekintve, és az egyik leghatékonyabb gyógyszermentes segítség az alvással kapcsolatos problémák kezelésére. A szakértők „kétirányúnak” nevezik az alvás és a testmozgás kapcsolatát. Az előnyök ciklikusak: a több testmozgás segít jobban aludni, és a megfelelő mennyiségű alvás elősegíti az egészségesebb fizikai aktivitást a nap folyamán. A rendszeres testmozgásnak számtalan előnye van. Többek között ezek közé tartozik a betegségek, például a rák és a cukorbetegség alacsonyabb kockázata, a jobb fizikai funkciók és az általános életminőség javulása. A gyakorlás bizonyos életszakaszban lévő emberek számára is előnyös lehet. Például azok a terhes nők, akik rendszeres fizikai tevékenységet végeznek, kevésbé valószínű, hogy túlsúlyba kerülnek a terhesség alatt, vagy szülés utáni depresszióval küzdenének, és az idősek, akik rendszeresen mozognak, kisebb eséllyel sérülnek meg egy esetleges esés következtében.
A testmozgás javítja az alvás minőségét is. Kimutatták, hogy a mérsékelt és erőteljes testmozgás javítja a felnőtt ember alvásminőségét azáltal, hogy csökkenti az elalváshoz szükséges időt-, valamint csökkenti az álmatlanságot-éjszakai ébrenlétet. Ezenkívül a fizikai aktivitás enyhítheti a nappali fáradékonyságot,álmosságot, ezzel csökkentve az alvássegítő gyógykészítmények fogyasztásának szükségességét is.
Számos felmérés vizsgálta a felnőttek alvási és testmozgási szokásait. Ezek közé tartozik a National Sleep Foundation 2003 -as „Sleep in America” felmérése, amely az 55 és 84 év közötti felnőtteket kérdezte meg.
A felmérés válaszadóinak 52% -a azt mondta, hogy hetente háromszor vagy többször sportol, 24% pedig azt, hogy hetente kevesebbszer. Az utóbbi csoportba tartozó válaszadók sokkal nagyobb valószínűséggel aludtak kevesebb, mint hat órát éjszakánként, tisztességes vagy gyenge alvásminőséget tapasztaltak, többet küzdöttek az elalvással és az alvással, és diagnózist kaptak olyan alvászavarról, mint az álmatlanság, alvási apnoé vagy nyugtalan láb szindróma. Hasonló tanulmányok és felmérések összpontosítottak a testmozgás más demográfiai csoportok alanyaira gyakorolt hatásaira. Egy tanulmány a főiskolai hallgatókat elemezte vizsgaidőszakuk alatt. Megállapították, hogy a testmozgás és a fizikai aktivitás csökkentette a vizsgákkal kapcsolatos stresszt, ami jobb alváshoz vezetett. A tudósok megállapították, hogy a testmozgás erős kémiai hatással van az agyra. A fizikai aktivitás több adenozint termel az agyban, amitől álmosnak érezzük magunkat. Az adenozin valójában az a vegyi anyag, amelyet a koffein blokkol, hogy éberebbnek érezze magát az ember. Minél intenzívebben edzel, annál több adenozin szabadul fel, és annál álmosabb leszel később.
Az alvás testmozgásra gyakorolt hatása
Kevesebb tanulmány készült az alvás fizikai aktivitásunkban betöltött szerepéről. A kutatás nagy része az alvászavaros emberek és az egészséges egyének közötti fizikai aktivitásbeli különbségekre összpontosított. A legtöbb tanulmány azonban arra a következtetésre jutott, hogy azok, akik rosszul alszanak, kevésbé aktívak, mint az egészséges alvási szokások.Különösen azok az emberek, akik bizonyos alvászavarokban szenvednek, nem gyakorolnak olyan nagy gyakorlatot. Az álmatlanságban szenvedő felnőttek például kevésbé aktívak, mint az álmatlanságban szenvedők.
Mire érdemes tehát odafigyelnünk? Lényegében a több alvásra és több testmozgásra. Ezen két tevkenység növelése számos és jelentős egészségügyi előnyökkel jár.Használja ki a kettő közötti kétirányú kapcsolatot. Minél többet sportolsz, annál jobban alszol, és minél jobban alszol, annál többet fogsz tudni sportolni - és élvezd a testmozgást.
|
A diavetítésben a jobb és a bal nyílbillentyűvel, illetve mobileszközön jobbra és balra pöccintve navigálhatsz